Autor lub redaktor pracy zbiorowej jest zobowiązany przesłać drogą e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. pracę do Wydawnictwa, zgodnie z Instrukcją przygotowania materiałów do druku (zał. 2).

Wszystkie złożone prace są kierowane do recenzji, której procedura jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych, Warszawa 2011). Pozytywny wynik recenzji kwalifikuje pracę do druku. Negatywny – skutkuje odmową publikacji. Do ponownej recenzji kierowane są jedynie te prace, które mają na arkuszu oceny zapis: „proszę o dostarczenie mi pracy do wglądu i ostatecznej oceny”.

W przypadku prac napisanych w językach konferencyjnych co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.

Wydawnictwo preferuje model, w którym autor(rzy) i recenzent(ci) nie znają swoich tożsamości (tzw. double blind-review process). Dlatego też nie wymaga się od recenzentów i autorów pisemnej Deklaracji o braku konfliktów między nimi.

Recenzenci i autorzy nie mogą być afiliowani na tej samej uczelni, pozostawać w zależności służbowej ani w bliskich stosunkach osobistych (również pokrewieństwa), bezpośrednio współpracować naukowo w ciągu ostatnich dwóch lat. Wynikiem recenzji jest opinia recenzenta – recenzja (zał. 3) mająca formę pisemną, która zawiera jednoznaczny wniosek o dopuszczeniu pracy bez poprawek, dopuszczeniu pracy po poprawkach wg wskazań recenzenta, bądź odrzuceniu pracy.

Recenzja jest przesyłana do Wydawnictwa, gdzie pozostaje jej oryginał, zaś kopia przekazywana jest autorowi/redaktorowi pracy zbiorowej, który ustosunkowuje się do zawartych w niej uwag. Jeśli autor nie zgadza się z uwagami recenzenta, musi to uzasadnić na piśmie. W istotnych sprawach spornych  rektor decyduje, czy ponownie wysłać pracę do recenzenta, czy jedynie autor  ma wyjaśnić różnicę zdań.

Dopiero po otrzymaniu pozytywnych recenzji wydawniczych rozpoczyna się właściwy proces wydawniczy.

Autor obowiązany jest do podpisania umowy wydawniczej, w której szczegółowo określone są  warunki wydania publikacji.

ZAMÓW SKAN W BIBLIOTECE

  1. Usługa jest adresowana do studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i pracowników ANSG.
  2. Zamówienia przyjmowane są na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  3. Zgłoszenie powinno zawierać dane czytelnika imię, nazwisko i nr karty bibliotecznej/nr albumu oraz pełne dane bibliograficzne, tj. w przypadku:
    • Fragmentu książki (tylko ze statusem dostępna): autor, tytuł, rok wydania, ISBN, zakres stron, sygnaturę książki z katalogu on-line
    • Artykułu z czasopisma: tytuł czasopisma, rok wydania, numer czasopisma, autor i tytuł artykułu, zakres stron z katalogu on-line
  4. Limit jednego zamówienia nie powinien przekraczać 40 stron;
  5. Zamówienia będą realizowane wg kolejności wpływów, jednak z uwzględnieniem możliwości technicznych i personalnych;
  6. Przed wysłaniem zamówienia należy pamiętać o sprawdzeniu dostępu do publikacji w czytelni Ibuk Libra. Publikacje dostępne on-line nie będą skanowane.
  7. Biblioteka zastrzega sobie prawo odmowy realizacji zamówienia, jeżeli jest ono niezgodne z prawem, ma służyć celom komercyjnym lub przekracza możliwości techniczne biblioteki.

Zgodnie z Zarządzeniem nr 35/2019 Rektora Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. w sprawie wsparcia działalności naukowo-badawczej, działalność Wydawnicza jest prowadzona zgodnie z planem wydawniczym na dany rok kalendarzowy. Plan wydawniczy jest zatwierdzany do 28 lutego.

Osoby zainteresowane wydaniem publikacji w Wydawnictwie Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. w danym roku kalendarzowym winny przedłożyć pisemny wniosek (zał. 1) na ręce Rektora WSBiP najpóźniej do 15 lutego.

Zatwierdzoną publikację Autor ma obowiązek złożyć w Wydawnictwie w formie elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W tekście powinna być zamieszczona informacja o autorach: imię i nazwisko, tytuł naukowy, miejsce pracy i zajmowane stanowisko, telefon kontaktowy, adres e-mail.

OPEN ACCESS (pol. otwarty dostęp) - oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego użytkownika sieci do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.

Ruch naukowy Open Access rozwija się od lat 90. i działa na rzecz budowy nowego otwartego modelu komunikacji naukowej. Dystrybucja wiedzy w tym modelu to otwarte repozytoria, blogi naukowe, e-laboratoria, otwarte czasopisma. Genezą ruchu Open Access są obecne realia, w których badania naukowe finansowane są z pieniędzy publicznych, podczas gdy autorskie prawa majątkowe po opublikowaniu wyników badań nie należą do ich twórców lecz przechodzą na wydawców. Głównymi klientami wydawnictw są biblioteki, które również pieniądze na zakup otrzymują z funduszy publicznych. Prywatne wydawnictwa rozkwitają kosztem publicznych wydatków na rozwój wiedzy i nauki oraz działalności edukacyjnej.

Dwa główne modele ruchu Open Access:

Repozytoria – tzw. zielona droga (green road). Archiwizacja kopii własnej pracy w otwartych archiwach. Obecnie wszystkie repozytoria można wyszukiwać na portalu Open DOAR (Directory of Open Access Repositories) www.opendoar.org. Można wyróżnić dwa rodzaje repozytoriów:

  • repozytoria instytucjonalne – np. uniwersyteckie, gromadzą artykuły, dysertacje naukowy, wykłady i inne materiały zarchiwizowane przez swoich pracowników
  • repozytoria dziedzinowe – np. ELIS, gromadzą materiały dotyczące jednej dziedziny.

Czasopisma otwarte – tzw. złota droga (gold road). Publikowanie artykułów w naukowych, recenzowanych czasopismach z otwartym dostępem. Koszty publikacji ponosi autor lub instytucja finansująca jego badania. DOAJ (Directory of Open Access Journals) to portal, na którym można znaleźć wszystkie otwarte czasopisma: www.doaj.org/doaj

Ponadto istnieje wiele innych, ważnych dla nauki i edukacji zasobów, zaliczanych do otwartych:

Twórcy nie zrzekają się swoich praw autorskich. Publikowanie treści wiąże się z wolnymi licencjami np. Creative Commons.

Publikując swoje prace w Open Access zyskujesz:

  • wzrost widoczności
  • szybkie upowszechnienie
  • wzrost cytowani
  • nawiązywanie kontaktów
  • bezpłatną promocję

Chcesz, aby Twoja praca była dostępna w Open Access?

  • publikuj w recenzowanych czasopismach z listy DOAJ,
  • wykorzystaj krajową licencję Springer Open Choice,
  • publikacje związane z dziedzictwem kulturowym czy historią nauki możesz umieścić w wybranych Biblioteckach Cyfrowych.

Politykę otwartości swojego wydawcy możesz sprawdzić w serwisie Sherpa RoMEO.

Otwarty mandat - wymóg, aby publikacje prezentujące wyniki badań finansowanych ze środków publicznych były bezpłatnie dostępne w sieci Internet. Otwarte mandaty przyjęło wiele naukowych instytucji na świecie, wg serwisu ROARMAP ponad 300. W Polsce otwarty mandat wprowadziły 2 instytucje.

Open Access Week (Tydzień Otwartego Dostępu) jest międzynarodowym wydarzeniem obchodzonym od 2006 r., które promuje tę formę udostępniania informacji w sieci, jego celem jest uświadamianie naukowcom, jakie korzyści płyną z powszechnego dostępu do treści naukowych.

Bibliografia:

Pomocne linki:
WYSZUKIWARKI ZASOBÓW OA
GLOBAL OPEN ACCESS PORTAL
OPEN ACCESS DIRECTORY
OPEN ACCESS MAP
REPOSITORY 66 wizualizacja danych z ROAR i OpenDOAR w formie mapy świata.
KOALICJA OTWARTEJ EDUKACJI
OPEN ACCESS (EBIB)
OTWARTA NAUKA
PRZEWODNIK PO OTWARTEJ NAUCE