Włączamy się obronę praw człowieka – Maraton Pisania Listów

W trochę zmienionych warunkach, w czasie pandemii, reżimie sanitarnym, ale jednak  odbył się w dn. 30 listopada – 11 grudnia Maraton Pisania Listów  organizowany przez Amnesty Internattional. Jak co roku, około 10 grudnia ma miejsce wydarzenie, wokół którego zrzeszają się tysiące ludzi, którym bliskie są wartości, takie jak: sprawiedliwość, wolność, swoboda wyrażania poglądów, równość wobec prawa, wzajemny szacunek. Prawa człowieka są podstawowymi swobodami i gwarancjami przysługującymi każdemu z nas. Do akcji pisania listów już po raz 5. przyłączyła się Biblioteka WSBiP. Przed czytelnią wyeksponowano zdjęcia i historie ludzi, których prawa były zagrożone. W ich obronie pisaliśmy listy. Do akcji przyłączyły się również zaprzyjaźnione instytucje – Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Biblioteka Pedagogiczna, jak również władze i pracownicy Uczelni oraz wiele osób, które co roku są z nami podczas Maratonu. Napisaliśmy ponad 100 listów, które zostały wysłane do ambasad krajów, z których pochodzą tegoroczni Bohaterowie. Mamy nadzieję na dobre wiadomości o ich losach.

MAGIA SŁÓW – TO DZIAŁA – ZAJĘCIA Z ELEMENTAMI BAJKOTERAPII

Na zaproszenie dyrektor Publicznego Przedszkola nr 15 im. J. Porazińskiej w Ostrowcu Św., w dn. 7-9 grudnia 2020 r. Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor Biblioteki WSBiP, przeprowadziła cykl zajęć z elementami biblioterapii „Świąteczne drzewko dobrych słów”. Zajęcia odbyły się we wszystkich grupach przedszkolnych: 3-latkach, 4-5-latach i 6-latkach. Tematyka spotkań dotyczyła mocy słów i dzielenia się dobrymi słowami – proszę, dziękuję, przepraszam, kocham Cię, lubię Cię, jesteś mi bliska, pomogę Ci. Podczas zajęć korzystano z bajki „Trzy gwiazdki szczęścia” oraz z teatrzyku kamishibai, którego magia otworzyła przed najmłodszymi bajkowy świat i wzbudziła ogromne zainteresowanie. Spotkaniu towarzyszyły zajęcia plastyczne: ozdabianie motyli, gwiazdek i serc. Wszystkie elementy zawisły na drzewkach choinkowych w dziecięcych salach.  Te ozdoby będą  przypominać przedszkolakom, że dobre słowa mają w sobie ogromną moc i mogą zmieniać świat.

Karol Wojtyła – Jan Paweł II – postać wielowymiarowa

image001 JP 

Decyzją Sejmu RP rok 2020 został ustanowiony rokiem Jana Pawła II. Z tej okazji Biblioteka WSBiP wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Ostrowcu Św. oraz Uniwersytetem III Wieku planowały realizację projektu związanego z postacią Jana Pawła II. Niestety epidemia koronawirusa spowodowała, że plany te uległy zmianie. Wszystkim zaplanowanym działaniom miała towarzyszyć wystawa z Centrum Myśli Jana Pawła II. Na wystawę składa się 10 plansz, na których w formie tekstu i zdjęć przedstawiono życie i posługę kapłańską Jana Pawła II.
Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.
Wystawa została wyeksponowana w holu przed biblioteką i można ją oglądać do 15 grudnia.

Noc Bibliotek z klimatem

Tegoroczna Noc Bibliotek, z uwagi na epidemię koronawirusa, w większości bibliotek w Polsce odbyła się online. Podobnie było w Ostrowcu Św. Już po raz trzeci ostrowieckie biblioteki: Biblioteka Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna wspólnie zorganizowały działanie popularyzujące książki i czytanie. Hasłem Nocy Bibliotek 2020 był „Klimat na czytanie” i w ramach tego hasła zaproponowaliśmy uczniom szkół średnich konkurs fotograficzny pt. Moje klimatyczne miejsce do czytania.
Autorzy zgłoszone zdjęcia publikowali na profilu FB wydarzenia. Uczestnicy zostali wyróżnieni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Byli to: Weronika Młynek (III LO im. Wł. Broniewskiego, kl. 2 B), Oliwia Szurek (III LO im. Wł. Broniewskiego kl. 2 D), Klaudia Szurek (III LO im. Wł. Broniewskiego kl. 1 E), Rafał Ścibior (ZS Nr 3, kl. 4 Tib), Mateusz Idzikowski (ZS Nr 3, kl. 4 Tib).