ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE

Hasło przyświecające tegorocznemu Tygodniowi Bibliotek brzmiało: „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Biblioteka uczelniana, jak co roku, włączyła się w święto książki, bibliotek i bibliotekarzy. Zaplanowano dwie wystawy. Jedna z nich to „Książkowe bibeloty” – ze zbiorów prywatnych zaprzyjaźnionej bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej. Na wystawę składają się figurki osób, zwierząt, przedmiotów z książką. Wystawa liczy ok. 50 figurek i można ją oglądać w holu przed biblioteką.
Biblioteka WSBiP współpracuje ze Stowarzyszeniem „RAZEM” na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej. W Tygodniu Bibliotek odbył się wernisaż połączony z kiermaszem prac uczestników WTZ. Prezentowane prace obrazują ekspresję twórczą osób z niepełnosprawnościami, w różnorodnych formach wyrazu artystycznego. Patrzenie na świat oczami osoby niepełnosprawnej, pokazanie jej twórczych możliwości – pozwala na przełamywanie stereotypów, likwidowanie barier, wzajemną integrację i akceptację.
Tygodniowi Bibliotek towarzyszył również Konkurs Literacki na napisanie krótkiego utworu poetyckiego nawiązującego do hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Współorganizatorem konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Ostrowcu Św. Na konkurs wpłynęło 22 prace. Jury w składzie: Barbara Bakalarz-Kowalska (przewodnicząca, WSBiP), Barbara Pawelec (PBW) oraz Małgorzata Szurek (PBW) przyznało I, II i III miejsce oraz 7 wyróżnień. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i nagrody rzeczowe.

I miejsce zajęła Julia Kaczmarska z PSP nr 3 w Ostrowcu Św. za limeryk:

„Mania”

W mieście Ostrowiec mieszkała Mania,
Która uzależniona była od czytania.
Poszła do biblioteki,
Wzięła książek dwie teki,
Bo taka była jej mania.


II miejsce zajęła Izabela Nowak z PSP nr 7 w Ostrowcu Św.

„Fraszka na nudę”

Gdy Ci się nudzi, nie dręcz ludzi.
Wystrzegaj się lenistwa i głupoty.
Na wycieczkę do biblioteki nabierz ochoty.
Tam nuda nie przesiaduje,
A każda książka w mądrość obfituje.

III miejsce zajęła Maria Pachocka z Zespołu Szkół w Krośnie

„Książki”

Znajdziesz nas w bibliotece.
Jesteśmy portalami do minionych czasów.
Zawieramy wiedzę z  wielu różnych światów,
ludzkie wspomnienia, myśli, znaczenia.


Czytanie książek to taka „chemia”,
która zmienia sposób myślenia
i chroni od zapomnienia.

Gdy przyjaźnisz się z nami - pamięć wciąż trwa,
spuścizna czasów dobrze się ma.

Wyróżnienia otrzymali: Julia Bielecka (PSP nr 7), Maja Kądziela (PSP nr 9), Wiktoria Przeradzka (SP nr 1 w Ćmielowie), Daniel Krzemiński (PSP nr 10), Tadeusz Charmuszko, Arkadiusz Piwowarczyk (PSP nr 14), Zuzanna Wawrzyniak (SP w Krośnie).

Tradycyjnie, jak co roku, odbył się również Kiermasz Książki Różnorakiej.