Repozytoria OA

R E P O Z Y T O R I U M to publicznie dostępne ”archiwum”, które gromadzi i udostępnia materiały dydaktyczne oraz bieżący dorobek naukowy pracowników danej instytucji czy uniwersytetu, umieszczone przez nich samych lub administratora w trybie on-line. Jako platforma udostępniająca otwarte zasoby naukowe często integruje instytucję/uczelnię z innymi źródłami informacji naukowej o szerszym zasięgu.

 

REPOZYTORIUM  
AMUR Repozytorium Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem repozytorium jest upowszechnianie dorobku naukowego pracowników oraz promowanie badań naukowych prowadzonych na UAM. W repozytorium gromadzone są dokumenty z dziedzin występujących na uczelni. Materiały są dzielone na kolekcje: prace doktorskie, artykuły naukowe, materiały konferencyjne, materiały dydaktyczne, czasopisma naukowe, postery, materiały administracyjne (sprawozdania, raporty).
ARC - Cross Achive Searching Sernice ARC stanowi eksperymentalne narzędzie wyszukujące umożliwiające przeszukiwanie wielu archiwów przy użyciu jednego interfejsu użytkownika, czyniąc ich zasoby bardziej dostępnymi. Zawiera ponad 7 milonów rekordów pochodzących z 177 archiwów i repozytoriów Open Access. Interfejs umożliwia przejście do konkretnego archiwum oraz wyszukiwanie proste lub złożone całego zbioru.


arxiv.org

Pierwsze otwarte repozytorium naukowe powstałe w 1991 roku, w którym swoje prace regularnie zamieszczają wybitni matematycy i fizycy. Wykorzystują serwis również jako miejsce, w którym prezentują swoje teksty przed publikacją. Dzięki recenzjom i komentarzom specjalistów z własnej dziedziny mogą udoskonalić swoją pracę. Wiele tekstów ukazuje się później w czasopismach naukowych, lecz znaczna część, często bardzo wpływowych artykułów, nigdy nie trafia na łamy żadnego z pism i pozostaje dostępna jedynie w arXiv.org. Prace można czytać i pobierać bezpośrednio ze strony arXiv.org, są one widoczne również w wyszukiwarkach naukowych, takich jak Google Scholar.
CEON (Repozytorium Centrum Otwartej Nauki) Repozytorium zostało uruchomione przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego - ICM UW w czerwcu 2011 roku. W CEON-ie rejestrowane są takie zasoby jak artykuły (niepublikowane i nierecenzowane – preprinty oraz artykuły które przeszły proces recenzji i zostały opublikowane – postprinty), książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie. CEON to pierwsze w Polsce naukowe repozytorium otwarte dla naukowców ze wszystkich instytucji naukowych i badawczych w Polsce. Centrum gwarantuje również w pełni otwarty dostęp do bazy materiałów.
CERN Document Server (CDS) Obejmuje około 700 tysięcy artykułów i preprintów, 60 tysięcy książek i sprawozdań, 15 tysięcy prezentacji i referatów, 3 tysiące periodyków i raportów, 30 tysięcy materiałów multimedialnych; łącznie ponad 800 tysięcy rekordów bibliograficznych i 360 tysięcy dokumentów pełnotekstowych, pochodzących z 5 dużych archiwów i repozytoriów. Interfejs umożliwia przeszukiwanie konkretnego archiwum oraz indywidualne dostosowanie prezentacji wyników.
CogPrints Archiwum elektroniczne do archiwizacji dokumentów w dziedzinie psychologii, neurologii i Językoznawstwa i wielu dziedzinach informatyki (np. sztuczna inteligencja, robotyka, vison, uczenia się, mowy, sieci neuronowe), filozofii (np. umysł, język, wiedza, nauka, logika), biologii (np., etologia, ekologia behawioralna, socjobiologii, genetyki zachowania, teoria ewolucji), medycyny(np. psychiatrii, neurologii, genetyki człowieka, Imaging), antropologii (np. primatology, poznawczy etnologia, archeologia, paleontologia), jak również wszelkich inne nauk fizycznych, społecznych i nauk matematycznych, które są istotne dla badania poznania.
E-LIS E-LIS zostało założone w 2003 roku. Jest Międzynarodowym Otwartym Archiwum Nauki z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji (LIS). Jest dobrowolnym przedsięwzięciem dosto-sowanym do Open Access (OA).
Federacja Polskich Bibliotek Cyfrowych W Polsce intensywnie rozwijają się biblioteki cyfrowe, które oprócz starszych, digitalizowanych pozycji zamieszczają w swoich kolekcjach także nowe czasopisma i prace naukowe tworzone w polskich uczelniach. Chociaż ich główne cechy i zasady funkcjonowania są odmienne od repozytoriów Open Access, również one działają w modelu otwartym i realizują cele otwartego dostępu. Biblioteki te są w przeważającej części całkowicie otwarte; tylko do niektórych zasobów dostęp jest kontrolowany i ograniczony do członków określonej instytucji.
Internet Archive Największe internetowe archiwum zasobów multimedialnych oraz archiwum historii internetu. W Internet Archive znajdują się historyczne wersje stron WWW, a także książki, fotografie, filmy, nagrania programów telewizyjnych, nagrania muzyczne, dawne wersje oprogramowania. Z archiwum można korzystać bezpłatnie do celów edukacyjnych, a duża część jego zasobów dostępna jest dla wszystkich internautów. Obecnie Internet Archive jest drugim co do wielkości po Google Books Search projektem zajmującym się digitalizacją książek i ich prezentacją online.
MIT OpenCourseWare Wzorcowy przykład udostępniania materiałów edukacyjnych realizowany przez jedną z najlepszych uczelni technicznych świata – Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w bazie znajduje się blisko 1900 dokumentów w różnych formach (kursów szkoleniowych, nagrań wykładów audio i wideo oraz pełnych tekstów książek wykładowców MIT). Wszystkie treści zamieszczane na stronie są bezpłatne.

Networked Digital Library of Theses and Dissertations
Katalog Centralny Sieciowej Cyfrowej Biblioteki Prac Dyplomowych i Dysertacji (NDLTD). W przyszłości ma stanowić zbiór najwyższej jakości materiałów edukacyjnych dostarczanych przez instytucje członkowskie z całego świata. Celem projektu jest polepszenie dostępu do prac badawczych prowadzonych przez studentów pod kierunkiem promotorów, co umożliwi przekazywanie bogatszych informacji poprzez zastosowanie technologii multimedialnych, hipermedialnych oraz pozwoli na promocję technologii bibliotek cyfrowych na całym świecie.
OpenAIRE Repozytorium, gromadzące nie tylko publikacje, ale też opisy projektów badawczych. Powiązanie informacji o projekcie z jednej strony z instytucją i osobami, odpowiedzialnymi za jego realizację, a z drugiej strony z publikacjami, jakie powstały w jego wyniku, pozwala uzyskać całościowy obraz przebiegu badań.
OAIster Katalog centralny różnego typu zasobów cyfrowych w otwartym dostępie. Uwzględnia nie tylko dokumenty tekstowe, ale też graficzne, dźwiękowe i filmowe
Open Archives Inicjatywa Open Archives rozwija i promuje standardy interoperacyjności, które mają na celu ułatwienie skutecznego rozpowszechniania treści. Dalsze wsparcie tego dzieła pozostaje podstawą programu Archiwum Open. Dodatkowo OAI promuje szeroki dostęp do zasobów cyfrowych dla eScholarship, eLearning i e-nauki. Strona zawiera w OAI spis repozytoriów. Obecnie istnieje 1641 takich repozytoriów. OIA wprowadziło infrastrukturę dla rozproszonych archiwów i niezależnych usług danych.
OpenDOAR (Directory of Open Access Repositories) Baza różnego typu kolekcji cyfrowych (tak instytucjonalnych, jak i dziedzinowych), tu zbiorczo nazywanych repozytoriami. Podstawowym kryterium ich doboru jest warunek udostępniania treści bez opłat czy konieczności rejestrowania się. Prowadzona jest także selekcja merytoryczna, wynikająca z naukowego charakteru serwisu.
OpenStex CNX Repozytorium otwartych materiałów edukacyjnych tworzone od 1999 r. przez pracowników amerykańskiego Rice University. Zebrano ok. 10 tys. modułów w blisko 500 kolekcjach. Repozytorium obejmuje tematykę z nauk ścisłych, społecznych i humanistycznych.
Public Knowledge Project - Open Archives Harvester Zawiera prawie 250 tysięcy rekordów bibliograficznych z 239 archiwów i repozytoriów. W celu usprawnienia wyszukiwania indeksowane dokumenty zawierają specjalne indentyfikatory opracowane na podstawie informacji dostarczonych przez autorów, określające tematy i ich ujęcia. Dostępne jest wyszukiwanie proste oraz złożone w polach autor/instytucja, tytuł, słowa w abstrakcie, data wydania, dyscyplina naukowa, przedmiot, język publikacji, instytucja sprawcza, typ dokumentu. Interfejs umożliwia również bezpośrednie przejście do konkretnego archiwum.
Registry of Open Access Repositories (ROAR) Katalog repozytoriów i bibliotek cyfrowych, udostępniających swoje zasoby w modelu Open Access. Daje liczne możliwości zarówno wyszukiwania, jaki i przeglądania kolekcji (m.in. zakres tematyczny, kraj, typ zasobu, stosowane oprogramowanie). Ponadto możliwe jest przeszukiwanie zawartości repozytoriów za pomocą Google Custom Search.

Otwarte zasoby edukacyjne

Otwarte Zasoby Edukacyjne to materiały udostępnione na wolnych licencjach lub znajdujące się w domenie publicznej. Można je swobodnie wykorzystywać w swojej pracy, z prawem do ich kopiowania, rozpowszechniania i dalszego modyfikowania (zgodnie z oznaczeniami właściwej licencji Creative Commons).

Z poniższej prezentacji można dowiedzieć się jak znaleźć legalne i otwarte materiały do prezentacji, pracy czy artykułu, który zamierzamy przygotować. Znajdują się też informacje, jak właściwie korzystać z otwartych zasobów, zgodnie z poszanowaniem warunków otwartych licencji lub utworów znajdujących się już w domenie publicznej.

LINKI DO OTWARTYCH ZASOBÓW EDUKACYJNYCH  
Federacja Bibliotek Cyfrowych
Największy krajowy agregator metadanych z polskich instytucji kultury, bibliotek, archiwów, uczelni i innych instytucji naukowych. Baza liczy blisko 5 mln obiektów
Biblioteka Internetowa Wolne Lektury
Teksty kanonu literackiego, m.in. lektur szkolnych, należących do domeny publicznej. Materiały opracowane i opatrzone komentarzem. Publikacje dostępne w kilku formatach: html, txt, pdf, epub, mobi, fb2. Dodatkowo dostęp do zbioru kilkuset audiobooków
Europeana
Zapewnia dostęp do ponad 50 milionów obiektów cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych – z narzędziami do wyszukiwania wg rodzajów licencji
Base : Bielefeld Academic Search Engine Wielodziedzinowa wyszukiwarka akademicka prowadzona przez bielefeld university library. Zawiera dostęp do źródeł pomijanych często przez komercyjne wyszukiwarki
Internet Archive
Jest instytucją non-profit prowadzącą m.in. Archiwum stron www,
a także oferującą dostep do:
11 mln książek
4 mln nagrań dźwiękowych
3 mln plików wideo
1 mln obrazów
100 tysięcy programów.
Archiwum udostępnione jest częściowo bezpłatnie do celów edukacyjnych
Projekt Fizyka wobec wyzwań XXI wieku Materiały dydaktyczne dla studentów z dziedziny informatyki, matematyki, fizyki, chemii, biologii (również molekularnej) i przedmiotów specjalistycznych.
Wikibooks Wolne książki i podręczniki. Zbiór darmowych i tworzonych przez społeczność tekstów. Zasób obejmuje ponad 5000 modułów i artykułów
Wyszukiwarka Google Wyszukiwarka z opcją wyświetlenia darmowych zasobów. Wyszukiwanie zaawansowane pozwala na wybór odpowiednich ustawień praw do użytkowania i oznaczeń licencji
Flickr Baza zdjęć i grafik tworzona przez użytkowników. Dostęp do miliardów zdjęć, wiele udostępnianych jest na otwartych licencjach
Wikimedia Commons
Wyszukiwarka zasobów udostępnionych na wolnych licencjach lub znajdujących się w domenie publicznej
Pixabay Serwis zawierający darmowe zdjęcia, ilustracje, grafikę wektorową, pliki wideo
Wyszukiwarka zasobów Creative Commons Wyszukiwarka zasobów udostępnionych na licencji creative commons, a więc pozwalających na dalsze wykorzystanie. Dostęp do tekstów, grafiki, wideo, zdjęć
Wyszukiwarka grafiki Google Zbiory grafiki indeksowane przez Google. W polu „prawa do użytkowania” należy wybie odpowiednie kryteria oparte na systemie licencji creative commons.
Mapy Stamen Serwis oferujący bezpłatne mapy. Mozliwość wygenerowania mapy dowolnego miejsca w kilku stylach
Open Street Map Projekt rozwijany przez internetową społeczność dla stworzenia darmowej mapy całej kuli ziemskiej. Użytkownicy mają możliwosć edycji po zarejestrowaniu.
An OpenCourseWare (OCW) Wolne i otwarte publikacje, stanowiące wysokiej jakości materiały edukacyjne dla szkół i uczelni, zamieszczone w serwisie światowej społeczności, propagującej otwartą edukację - The Open Education Consortium.
Free OpenLearn Courses Ponad 700 darmowych kursów w ramach serwisu OpenLearn The Open University.
Materiały edukacyjne - Chemia Strona, na której zamieszczono prezentacje i skrypty przygotowane dla studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Open AGH

Repozytorium otwartych zasobów edukacyjnych. Zgromadzono w nim kursy stworzone przez pracowników i najlepszych studentów AGH, opublikowane na otwartej licencji Creative Commons. W repozytorium znajdują się głównie kursy z nauk ścisłych i technicznych.

Open Yale Courses

Serwis gwarantujący wolny i otwarty dostęp do kursów dla początkujących, przygotowanych przez wykładowców Yale University.
Podręczniki i skrypty pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego Serwis zawierający podręczniki i skrypty przygotowane przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Portal edukacyjny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Serwis, na którym dostępne są otwarte wykłady i kursy e-learningowe.
Zbigniew Kąkol Website Strona prof. fizyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, zawiera m.in. materiały edukacyjne: wykłady z fizyki, internetowy kurs fizyki "e-Fizyka", edukacyjne programy komputerowe, linki do materiałów edukacyjnych.

Wyszukiwarki zasobów Open Access

 

WYSZUKIWARKA  
BASE (Bielefeld Academic Search Engine) Pozwala przeszukiwać zasoby uczelniane w otwartym dostępie. Na chwilę obecną baza wyszukiwarki obejmuje ponad 61 mln. dokumentów, w tym ok. 75% z dostępnym pełnym tekstem.
citebase Search Pół-autonomiczny, darmowy indeks cytowań zasobów elektronicznych sieci Internet. Umożliwia jednoczesne przeszukiwanie wielu archiwów i repozytoriów eprintów oraz bezpośredniego przejścia do prac cytowanych. Zakres treściowy jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie dziedziny wiedzy. Możliwe są trzy sposoby wyszukiwania - poprzez metadane (autor, tytuł, słowa kluczowe, datę publikacji), cytat oraz identyfikator OAI.
DRIVER search portal Wyszukiwarka pełnotekstowych naukowych publikacji dostępnych w trybie Open Access, zarówno książek jak i czasopism.
E-Print Network Narzędzie wyszykiwawcze typu "Gateways" tworzone przez The US Department of Energy's ze wszystkich dziedzin wiedzy w szczególności nauk ścisłych i biomedycznych - fizyki, materiałoznawstwa, chemii, biologii, nauk o środowisku i medycyny.
FreeFullPDF Wyszukiwarka pełnych tekstów naukowych w otwartym dostępie, indeksująca około 80 mln. publikacji naukowych z blisko 20 tysięcy źródeł z takich dziedzin jak: nauki społeczne, zdrowie, fizyka, matematyka. Wyszukiwarka indeksuje tylko źródła angielskojęzyczne.

Google Book Search

Google Books Search jest przede wszystkim narzędziem do przeszukiwania oraz prezentowania online zdigitalizowanych zbiorów książek i czasopism. Serwis prezentuje książki znajdujące się w domenie publicznej w całości, umożliwia ich przeszukiwanie, a także zapisanie na twardym dysku w formacie PDF. Książki objęte prawami autorskimi są dostępne jedynie we fragmentach, obok których umieszczane są linki do bibliotek czy księgarń internetowych. Obecnie jest to największy zbiór cyfrowych książek na świecie obejmujący ponad 7 mln tytułów.
Google Scholar Usługa Google Scholar upraszcza wyszukiwanie tekstów naukowych. W jednym miejscu można wyszukiwać materiały z wielu dziedzin i źródeł: artykuły recenzowane, prace naukowe, książki, streszczenia i artykuły pochodzące z wydawnictw naukowych, towarzystw naukowych, repozytoriów materiałów zgłoszonych do publikacji, uniwersytetów i innych organizacji akademickich. Wyszukiwarka Google Scholar ułatwia znalezienie najbardziej odpowiednich naukowych materiałów źródłowych.
Infomine Multiwyszukiwarka zasobów internetowych, pozwalająca na wydobycie informacji z baz danych, elektronicznych publikacji, e-booków, biuletynów, forów, list mailingowych, katalogów bibliotecznych, naukowych i z wielu innych miejsc. Multiwyszukiwarka to dzieło grupy amerykańskich bibliotek w tym uniwersyteckich.
iSEEK Akademicka wyszukiwarka naukowa, która pozwala na wyszukanie dokumentów z badań naukowych, prac dyplomowych, artukułów z czasopism naukowych, a także innych materiałów edukacyjnych; wyszukuje informacje w bazach uniwersyteckich oraz na stronach rządowych.
OAIster (Union Catalog of Digital Resources) Katalog przeszukujący repozytoria.
OpenDOAR The Directory of Open Access Repositories - wyszukiwarka repozytoriów wg tematyki, kraju, typów dokumentów i oprogramowania.
ROAR - Registry of Open Access Repositories Wyszukiwarka repozytoriów, przeszukuje archiwa z całego świata ze wszystkich dziedzin wiedzy. Zawiera największy z dostępnych spis 639 archiwów z całego świata, dotyczących wszystkich dziedzin wiedzy.