O książce i czytelnictwie

„Czy można zachęcić do czytania”, pod takim tytułem 24 lutego 2017 r. w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. odbyła się konferencja dla bibliotekarzy, nauczycieli oraz wszystkich tych, którzy interesują się książką i czytelnictwem. Okazuje się, że niemało jest osób, którym na sercu leży upowszechnianie czytelnictwa. Zgromadzonych w auli im. F. Ryszki powitały: rektor uczelni dr Izabela Zaborowska, dyrektor CKU dr Aneta Pierścińska-Maruszewska oraz dyrektor biblioteki mgr Barbara Bakalarz-Kowalska. Tematyka wystąpień koncentrowała się wokół czytelnictwa, promocji książki i biblioteki, aktywizowania czytelników, przykładów pomysłów do wykorzystania w pracy bibliotekarza, zachęcania bądź niezniechęcania do czytania. Podkreślano również wagę czytania w kształtowaniu świadomości językowej, kultury języka, dbałości o poprawność polszczyzny.
Barbara Bakalarz-Kowalska z WSBiP przedstawiła „Czytelnictwo Polaków na tle innych narodowości”, dr Adam Jachimczyk z UJK w Kielcach wygłosił referat na temat: „Naukowo o języku i literaturze polskiej w sieci – przegląd wybranych źródeł”, Zbigniew Trysiński z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Lipsku zaprezentował internetowe tablice jako sposób do wykorzystania w pracy nauczyciela i bibliotekarza m.in. do promocji książki i czytelnictwa; Barbara Maria Morawiec reprezentująca Lustro Biblioteki i Uniwersytet Jagielloński skoncentrowała się na „Akcjach viralowych promujących czytelnictwo w mediach społecznościowych”, Małgorzata Golis z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Ostrowcu Św. radziła „Jak nie zniechęcić do czytania”, przykłady dobrych praktyk w promocji książki i czytelnictwa przedstawiła Edyta Wojtiuk-Wołodkiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Św. Na zakończenie Marek Wójcicki z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. przedstawił „Komiks jako narzędzie do czytania i poszerzania historii”.
Konferencja wpisała się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych grupy dziecięcej z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Św., która przedstawiała ilustrację książkową.
Organizatorami konferencji były: Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św., Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe.