Jestem człowiekiem i mam swoje prawa

„Jesteś człowiekiem i tylko dlatego, że jesteś człowiekiem, masz swoje prawa – takie same jak inni ludzie. Jeśli wszyscy przestrzegają praw człowieka, wybierają dobro. Jeśli nie szanują tych praw, ktoś cierpi, komuś dzieje się krzywda, ktoś traci życie… Dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, co może robić, a czego mu robić nie wolno (…)”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, 11 grudnia odbyły się warsztaty dla dzieci z klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, które poprowadziła Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor Biblioteki WSBiP. Zajęcia były oparte o Deklarację Praw Człowieka i książkę  „Masz prawa, człowieku”. Każde z narysowanych w książce praw było dyskutowane. Wspólnie zastanawiano się, czy te prawa są ważne, jeśli tak to dlaczego, czy dotyczą każdego (również dzieci) i czy/dlaczego powinny być przestrzegane. Co by się stało, gdyby człowieka nie chroniły żadne prawa? Jak wtedy wyglądałby świat? Na zakończenie uczniowie rysowali wymyślone przez siebie prawa.

Listy, które mogą zmienić życie

W dniach  od 29 listopada do 9 grudnia odbył sie Maraton Pisania Listów Amnesty International.  Już po raz drugi biblioteka WSBiP była organizatorem tego – jakże ważnego – wydarzenia, dzięki któremu mówi się o prawach człowieka i wskazuje na ich łamanie. Tegoroczny Maraton poświęcony był obrończyniom praw człowieka – kobietom, które na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowane, torturowane, pozbawiane wolności, a nawet zabijane – tylko dlatego, że stanęły w obronie innych. Bez ich odwagi świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości. Potrzebują wsparcia, które tak naprawdę nie wymaga od nas wiele wysiłku – wystarczy napisać list i zostawić go w bibliotece.  
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętowany jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu pisze się  listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.
Te listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce, ale to także akcja globalna.
Do Maratonu Pisania Listów 2018 przyłączyli się nauczyciele akademiccy, studenci i pracownicy uczelni oraz wiele osób z zewnątrz, którzy specjalnie przyszli do biblioteki, aby napisać list. Napisaliśmy 191 listów. Wszystkim serdecznie dziękujemy

Międzyszkolny konkurs recytatorski poezji i prozy patriotycznej

27 listopada 2018 r. w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Denkowie odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski poezji i prozy patriotycznej.
Była to znakomita okazja, by zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa i narodu polskiego. W konkursie wzięli udział  przedstawiciele z siedmiu ostrowieckich szkół. Zmagania ze słowem oceniało jury, w składzie którego była Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor Biblioteki WSBiP. Oprócz niej w jury zasiadły: Edyta Wojtiuk-Wołodkiewicz, bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Małgorzata Golis z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach filia w Ostrowcu Św. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jury wyłoniło laureatów: I miejsce zajęła uczennica PSP nr 1–Katarzyna Szala; II –  Maja Żywólko NSP im. S. Konarskiego; III – Bartłomiej Perczak z PSP nr 9. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy wyróżniające. Jury w swojej ocenie wskazało na wysoki poziom recytacji.

Weekend z Herbertem

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji trzy ostrowieckie instytucje: Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. Biblioteka, Miejskie Centrum Kultury i Centrum Kształcenia Ustawicznego już po raz drugi zorganizowały Weekend z…, którego Bohaterem był Zbigniew Herbert. W sobotę 24 listopada w Galerii Fotografii MCK spotkali się miłośnicy twórczości Z. Herberta, który uprawiał poezję bezkompromisową, z przesłaniem, zakorzenioną w kulturach definiujących tożsamość Polaków. Poeta stał się inspiracją konkursu oratorskiego „Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy”. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie mowy improwizowanej inspirowanej wylosowanym w trakcie konkursu cytatem ze Zbigniewa Herberta. Nagrodą w konkursie był wyjazd do teatru.
Po występach oratorskich odbyłą się prezentacja multimedialna rysunków i rękopisów Z. Herberta, w trakcie której Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektorka Biblioteki WSBiP przedstawiła mniej znane historie z życia Bohatera.
Na zakończenie wieczoru odbył się koncert muzyków–  Przemysława Klempicza i Marcina Żmudy z poznańskiej grupy ProForma, którzy zaprezentowali utwory do tekstów Zbigniewa Herberta.