Karol Wojtyła – Jan Paweł II – postać wielowymiarowa
Decyzją Sejmu RP rok 2020 został ustanowiony rokiem Jana Pawła II. Z tej okazji Biblioteka WSBiP wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Ostrowcu Św. oraz Uniwersytetem III Wieku planowały realizację projektu związanego z postacią Jana Pawła II. Niestety epidemia koronawirusa spowodowała, że plany te uległy zmianie. Wszystkim zaplanowanym działaniom miała towarzyszyć wystawa z Centrum Myśli Jana Pawła II. Na wystawę składa się 10 plansz, na których w formie tekstu i zdjęć przedstawiono życie i posługę kapłańską Jana Pawła II.
Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.
Wystawa została wyeksponowana w holu przed biblioteką i można ją oglądać do 15 grudnia.