NAPISZ LIST – ZMIEŃ ŻYCIE

Po raz dwudziesty Amnesty International namawia do pisania listów, które mogą zmienić ludzkie życie. Akcja jest gestem solidarności wobec nękanych i represjonowanych ludzi z całego świata. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie pojawiają się dobre wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na apele, złe prawo jest zmieniane. Już po raz 6. Biblioteka WSBiP włączyła się w akcję pomocy osobom niesłusznie skazanym, więzionym, których prawa człowieka są łamane. Listy pisali:  władze uczelni, studenci, wykładowcy, pracownicy administracji. Jak co roku do  maratonu pisania listów przyłączyli się również: dyrekcja i pracownicy CKU, słuchacze UTW oraz wiele osób indywidualnych, które przyszły do Biblioteki WSBiP, aby poprzez napisanie listu pokazać swoją solidarność z osobami nękanymi i niesłusznie więzionymi. W tym roku napisaliśmy 154 listy. Bardzo dziękujemy wszystkim, którym bliskie są wartości, takie jak: sprawiedliwość, wolność, swoboda wyrażania poglądów, równość wobec prawa, wzajemny szacunek.

ROCZNIK OSTROWIECKI

1 grudnia 2021 r. w Auli WSBiP im. F. Ryszki odbyła się promocja pierwszego numeru „Rocznika Ostrowieckiego”, którego wydawcą jest Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. W spotkaniu udział wzięli, oprócz zespołu redakcyjnego, zaproszeni goście – przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, których działalność związana jest z promowaniem historii lokalnej, kultury. Prowadzący spotkanie: rektor WSBiP dr Paweł Gotowiecki oraz dyrektor Biblioteki Barbara Bakalarz-Kowalska, sekretarz redakcji przedstawili skład zespołu redakcyjnej oraz intencje mu przyświecające – stworzenie periodyku, który skupiając specjalistów i pasjonatów będzie stanowić platformę do poszerzania wiedzy, wymiany myśli, poglądów i dyskusji na tematy związane z Ostrowcem Świętokrzyskim i regionem ostrowieckim. Celem, jaki przyświeca wydawcy rocznika jest również publikacja wyników badań poświęconych miastu, inicjowanie dyskusji nad problemami Ostrowca Św. W pierwszym numerze pojawiły się stałe działy, takie jak: artykuły naukowe, polemiki, recenzje, wywiady, wspomnienia oraz kronika kulturalna. „Rocznik Ostrowiecki” można nabyć w uczelnianej bibliotece w cenie 20 zł.

CZYTANIE ZBLIŻA

14 listopada to Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, święto ustanowione w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku.  Tegorocznym działaniom przyświecało hasło: „Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej”. Dyrektor Biblioteki WSBiP mgr Barbara Bakalarz-Kowalska jako członek Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego oddział w Krakowie promowała działania biblioterapeutyczne, książki, dobre słowa, które pomagają w zrozumieniu współczesnego świata wśród słuchaczy Radia Ostrowiec w audycji „Synkopa Słowa”. Izolacja społeczna jest narastającym wyzwaniem współczesnego świata. "Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy. To, co inni ludzie – prawdziwi, czy wymyśleni – robią i myślą, czują jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać". (Ursula K. Le Guin)

PRAKTYKI WSPOMAGANE W UCZELNIANEJ BIBLIOTECE

Na przełomie września i października 2021 roku przez dwa tygodnie gościliśmy w progach biblioteki uczennice z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. – Anię, Natalię i Paulinę. Dziewczynki w ramach praktyk wspomaganych uczyły się obsługi ksero, niszczarki, pomagały przy rozpakowywaniu paczek z książkami. Zadbały również o czystość w czytelni, odkurzały regały z czasopismami, parapety i stoliki. Korzystały także z nowego stanowiska tyfloinformatycznego, które zostało zakupione w ramach projektu „Uczelnia dostępna” dla osób z dysfunkcjami słuchu i ruchu z programem udźwiękawiającym.

Uczennicom towarzyszyła Pani Małgorzata Stramowska – trenerka pracy wspomaganej.
Jest nam niezmiernie miło, że możemy pomóc osobom z niepełnosprawnością intelektualną nabyć umiejętności, które mogą być dla nich przydatne na otwartym rynku pracy.