„ZAMIAST” – WYSTAWA PRAC GRZEGORZA TYRAŁY

„ZAMIAST” – WYSTAWA PRAC GRZEGORZA TYRAŁY

Z nowy rokiem Biblioteka ANSG kontynuuje cykl „Moja pasja” – prezentując pasje mieszkańców Ostrowca Św. – amatorów. To kolekcje, zbiory, wyroby często tworzone do szuflady bądź dla bliskiego grona znajomych. 20 stycznia odbył się wernisaż prac Grzegorza Tyrały. Autor jest samoukiem, który ukochał drewno i rzeźbiąc w nim stworzył swój własny styl. Rzeźbi w drewnie z drzew liściastych (najczęściej lipa i topola), ale również w drewnie twardym, jak buk, dąb, jesion itp. Tematyka prac Grzegorza Tyrały jest bardzo szeroka – od sacrum do profanum. Spod jego rąk i dłuta wychodzi rzemiosło użytkowe oraz ozdobne: deski do podawania jedzenia, misy, miski, półmiski i miseczki ; tace, łyżki, zestawy sztućców ozdobnych i użytkowych ; szpilki do włosów, laski do podparcia, łyżki do butów i trzonki do toporków.

Grzegorz Tyrała nie stroni również od większych gabarytowo prac. W jego pracowni powstał Perun (wyd. 158 cm), czy Światowid (wys. 256 cm), wzorowany na posągu wydobytym ze Zbrucza, który wykonał wspólnie z synem Przemkiem, jak również inne, mniejsze upostaciowane bóstwa słowiańskie – Mokosz czy Leszy. Artysta tworzy niepowtarzalne „kwiatowe” prace, gdzie bohaterami czyni róże, tulipany, kwiaty polne, słoneczniki, w które „wplata” elementy ludzkie. Rzeźbi dla siebie i dla innych. Jego prace są rozsiane po całym świecie i zdobią wnętrza i zewnętrza domów.

Sobotni wernisaż uświetnił koncert Wojciecha Sochy, poety, pieśniarza, a zarazem Przyjaciela Grzegorza Tyrały. W wernisażu uczestniczyli m.in. Przyjaciele obydwu twórców. Nie zabrakło również osób lubiących rzeźbę, muzykę i mądre słowo, a wśród nich studentki kierunku Pedagogika wraz z dziekan dr Eweliną Żuchowską.

Wystawę można oglądać do połowy marca 2024 r.

DRUGI NUMER ROCZNIKA OSTROWIECKIEGO

DRUGI NUMER ROCZNIKA OSTROWIECKIEGO

W grudniu ukazał się drugi numer „Rocznika Ostrowieckiego”, czasopisma naukowo-kulturalnego poświęconego tematyce Ostrowca Św. i ziemi ostrowieckiej. Na jego wydanie część funduszy pozyskano z dotacji celowej z budżetu Gminy Ostrowiec Św. Promocja odbyła się 14 grudnia w ANSG, w auli im. F. Ryszki. Rocznik jest dystrybuowany nieodpłatnie i można go otrzymać w Bibliotece ANSG. Słuchacze podczas promocji wysłuchali wykładu dr. Pawła Gotowieckiego „Blaski i cienie historiografii lokalnej”.

 

„OPOWIEŚCI” – WYSTAWA PRAC MARII KOCHANOWSKIEJ

„OPOWIEŚCI” – WYSTAWA PRAC MARII KOCHANOWSKIEJ

Kontynuując cykl „Moja pasja” w Bibliotece ANSG do końca grudnia można było oglądać prace ostrowczanki Marii Kochanowskiej. Wystawa zatytułowana „Opowieści” wprowadza w świat wyobraźni Autorki, w którym pojawiają się różnorodne postacie, niektóre uskrzydlone. Pasja tworzenia jest dla Marii Kochanowskiej terapią, wycieczką w głąb serca i duszy. Nie bez przyczyny wystawa zbiegła się z Ogólnopolskim Dniem Biblioterapii, który w tym roku upływa pod hasłem: „Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych”. Prace tworzone przez Marię Kochanowską są przykładem jak sztuka oddziałuje na człowieka, jego kondycję psychiczną, jak ważną odgrywa rolę w przejściu przez kryzys. Jak pomaga w dbaniu o higienę psychiczną. Prace Marii Kochanowskiej nie pozostawią nikogo obojętnym.

 

PODSUMOWANIE AKCJI „GWIAZDKI MOC”

PODSUMOWANIE AKCJI „GWIAZDKI MOC”

Z cyklem „Książka jak Witamina” Biblioteka ANSG włączyła się w Świąteczną Akcję Radia Ostrowiec „Gwiazdki Moc 2022”. Wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Ostrowcu Św. uczestniczyliśmy w podsumowaniu akcji w Ostrowieckim Browarze Kultury, gdzie promowaliśmy nasze książkowe działania, zbierając pieniądze do puszki na likwidację barier architektonicznych w Centrum Społecznościowym „Wymiennikownia”. Włączanie się w działania lokalnych społeczności, współpraca ze stowarzyszeniami i instytucjami gminnymi, mediami są jednym z priorytetów w naszej działalności. Jesteśmy przekonani, że jeszcze niejedna taka wspaniała akcja przed nami.