Dotknąć historii

17 grudnia 2016 r. w bibliotece WSBiP spotkało się grono sympatyków poezji tworzonej przez inż. Stanisława Kawińskiego, mieszkańca ówczesnego Ostrowca, który aż do wybuchu wojny był głównym metalurgiem Zakładów Ostrowieckich. Stanisław Kawiński był nie tylko znanym i cenionym fachowcem, inżynierem, dyrektorem huty, ale również parał się trochę poezją i nie tylko. Warto poznać drugą, nieznaną twarz Stanisława Kawińskiego – poety, człowieka niezwykle wrażliwego. To dzięki rodzinie inż. Kawińskiego, a szczególnie wnukowi Januszowi Dziewulskiemu, zarówno poezja, jak i listy pisane z Ameryki ujrzały światło dzienne (zostały przypadkowo odnalezione w rzeczach osobistych inżyniera). Rodzina autora sfinansowała również książkę Poezja sprzed lat. Relacje z podróży po USA. Ameryka lat 30. XX w. widziana oczami inż. St. Kawińskiego, mieszkańca ówczesnego Ostrowca, w której prócz wierszy i poematów znalazły się listy pisane do rodziny z podróży po USA. S. Kawiński został tam wysłany przez Zarząd Główny Zakładów Ostrowieckich, aby zapoznać się z najnowszymi urządzeniami w zakładach przemysłowych i hutach pracujących w oparciu o gaz ziemny. Szczegółowe raporty z wyprawy inżynier Kawiński wysyłał do Zarządu Głównego (do dziś zachowały się one w archiwum Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Św.), zaś do rodziny (żony i córek) słał pełne tęsknoty listy, w których opisuje Amerykę lat 30. ubiegłego wieku, architekturę (drapacze chmur, hotele – „małe miasta”), codzienne spokojne życie mieszkańców, będących zlepkiem wielu narodowości mówiących jednym językiem.

Do dziś zachowały się jedynie 3 poematy inż. Kawińskiego. Ich fragmenty na spotkaniu czytał Janusz Dziewulski, wnuk autora. Pisane są piękną, tak rzadko dziś spotykaną polszczyzną, a przedstawiane w nich historie i sposób ich opisania świadczą o olbrzymiej erudycji autora, starannym wykształceniu, „iskrze” do pisania i lekkim piórze (najprawdopodobniej nie były to pierwsze jego próby literackie).
Spotkanie zostało zainspirowane pozytywnym oddźwiękiem poezji St. Kawińskiego, której fragmenty prezentował na forum Ostrowca (wątek: Poezja sprzed lat) jego wnuk. Forumowicze postanowili się spotkać „w realu” i porozmawiać o tym nieznanym wątku w biografii St. Kawińskiego, jakim była poezja pisana do szuflady, wymienić się wrażeniami z lektury. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze, przy kawie, cieście domowej roboty p. Hani (wnuczki S. Kawińskiego). Każdy otrzymał książkę z dedykacją od rodziny autora oraz płytę, na której utwory St. Kawińskiego czyta jego wnuk.
Oby więcej takich spotkań i wspomnień o ludziach związanych z Ostrowcem, tworzących jego historię, której w sobotni wieczór mogliśmy choć przez chwilę „dotknąć” i poczuć.

Sesja popularnonaukowa z okazji Roku Krajoznawstwa Polskiego

3 grudnia 2016 r. minęła dokładnie 90 lat od otwarcia Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Ostrowcu Św. Ta właśnie data oraz 110 rocznica powstania PKT stanowiły okazję do zorganizowania przez Oddział PTTK im. M. Radwana w Ostrowcu Św. sesji popularnonaukowej „W hołdzie ostrowieckim krajoznawcom – muzealnikom”, w której uczestniczyła Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor biblioteki WSBiP. Sesję otworzył prezes koła Tadeusz Krawętkowski, a historię PTK omówiła Monika Bryła-Mazurkiewicz. O historii muzeum PTK w Ostrowcu Św. w latach 1926-1939 oraz o muzealiach PTK w zbiorach ostrowieckiego muzeum mówił Waldemar Ryszard Brociek, a Wojciech Kotasiak wspominał reaktywację muzeum po II wojnie światowej. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz gminy, powiatu, sympatycy Koła z Ostrowca, rodzina Mieczysława Radwana oraz Tadeusza Rekwirowicza.

Konferencja „Lektura pokarmem wyobraźni, czyli którędy do czytelnika”

29 listopada 2016 r. w historycznych murach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej odbyła się konferencja dla bibliotekarzy poświęcona popularyzacji różnorodnych form promocji czytelnictwa „Lektura pokarmem wyobraźni, czyli którędy do czytelnika”, w której uczestniczyła Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor biblioteki WSBiP.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej mieści się w zabytkowej willi Rosta, ponad stuletnim budynku zaprojektowanym przez znanego bielskiego architekta.
W tych historycznych murach dyskutowano o stanie czytelnictwa w Polsce (Barbara Maria Morawiec z LUSTRA BILIOTEKI) i jego dobrych stronach, bo takowe jeszcze są; Katarzyna Urbaniec prezentowała Flashmob czytelniczy, a o humanistycznych elementach ekslibrisu opowiadał Krzysztof Marek Bąk – artysta-plastyk uprawiający artystyczną grafikę cyfrową, autor ponad 1000 ekslibrisów, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego.
Po przerwie odbyły się warsztaty (do wyboru):
Kamishibai – czytam, piszę, ilustruję
„Olbrzym bez słów”, czyli promocja czytelnictwa metodą dramy
Gra miejska w bibliotece